TXC CORPORATION TA-40.000MDD-T
TA-40.000MDD-T picture photo
Mfg. Part Number
TA-40.000MDD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TA-40.000MDD-T.pdf
Availability of TA-40.000MDD-T
QUANTITY
TA-40.000MDD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TA-40.000MDD-T
Internal Part NumberEIS-TA-40.000MDD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA-40.000MDD-T
Related LinksTA-40.0, TA-40.000MDD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TA-40.000MDD-T Details Description
Related parts for TA-40.000MDD-T
VARISTOR 389V 6.5KA BASE datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KNOB RIBBED 0.86" PKGP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf