TXC CORPORATION TA-54.000MCD-T
TA-54.000MCD-T picture photo
Mfg. Part Number
TA-54.000MCD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TA-54.000MCD-T.pdf
Availability of TA-54.000MCD-T
QUANTITY
TA-54.000MCD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TA-54.000MCD-T
Internal Part NumberEIS-TA-54.000MCD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency54MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA-54.000MCD-T
Related LinksTA-54.0, TA-54.000MCD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TA-54.000MCD-T Details Description
Related parts for TA-54.000MCD-T
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 24SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.8W AB 20VQFN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9251 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
25POS MET.PLST.LONG JACK datasheet.pdf