TXC CORPORATION TA-72.000MDE-T
TA-72.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TA-72.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TA-72.000MDE-T.pdf
Availability of TA-72.000MDE-T
QUANTITY
TA-72.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TA-72.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-TA-72.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency72MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.039" (1.00mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA-72.000MDE-T
Related LinksTA-72.0, TA-72.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TA-72.000MDE-T Details Description
Related parts for TA-72.000MDE-T
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 250A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3.5KV DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SM SUBMINI BASIC SW SINGLE POLE datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf