Ohmite TA025PW620RJ
TA025PW620RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA025PW620RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 25W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA025PW620RJ.pdf
Availability of TA025PW620RJ
QUANTITY
TA025PW620RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA025PW620RJ
Internal Part NumberEIS-TA025PW620RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension2.220" L x 0.240" W (56.39mm x 6.10mm)
Height1.189" (30.21mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA025PW620RJ
Related LinksTA025P, TA025PW620RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA025PW620RJ Details Description
Related parts for TA025PW620RJ
CONN SPLICE BUTT 10-12 AWG YEL datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMP 1.6V SNGL O-D W/CS 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2A 87 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HAND HELD VISUAL FAULT LOCATOR datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 48CABGA datasheet.pdf
SHEET PLYMR 12.7X50.8MM 100/PK datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A datasheet.pdf