FFF TA06016100J0G
TA06016100J0G picture photo
Mfg. Part Number
TA06016100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D
Datasheet Download
TA06016100J0G.pdf
Availability of TA06016100J0G
QUANTITY
TA06016100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TA06016100J0G
Internal Part NumberEIS-TA06016100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,030
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTA
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage250V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA06016100J0G
Related LinksTA0601, TA06016100J0G Datasheet, FFF Distributor
TA06016100J0G Details Description
Related parts for TA06016100J0G
CONN RECEPT PIN .015-.020" .102" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 420KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 619 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.21"L X 7.48"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf