Ohmite TA1K0PH15R0K
TA1K0PH15R0K picture photo
Mfg. Part Number
TA1K0PH15R0K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
TA1K0PH15R0K.pdf
Availability of TA1K0PH15R0K
QUANTITY
TA1K0PH15R0K Order Process
Ship out your order
Specifications of TA1K0PH15R0K
Internal Part NumberEIS-TA1K0PH15R0K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTAP1000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height1.248" (31.69mm)
Lead Style#10-32 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA1K0PH15R0K
Related LinksTA1K0P, TA1K0PH15R0K Datasheet, Ohmite Distributor
TA1K0PH15R0K Details Description
Related parts for TA1K0PH15R0K
ATTENUATOR 1DB 50 OHM 0404 SMD datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET M3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED datasheet.pdf
ONE PIECE SENSOR HARSH ENVIRONM datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
TEST LEADS SET (COMPLETE SET) datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD datasheet.pdf