Ohmite TA1K0PH2R50K
TA1K0PH2R50K picture photo
Mfg. Part Number
TA1K0PH2R50K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
TA1K0PH2R50K.pdf
Availability of TA1K0PH2R50K
QUANTITY
TA1K0PH2R50K Order Process
Ship out your order
Specifications of TA1K0PH2R50K
Internal Part NumberEIS-TA1K0PH2R50K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTAP1000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height1.248" (31.69mm)
Lead Style#10-32 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA1K0PH2R50K
Related LinksTA1K0P, TA1K0PH2R50K Datasheet, Ohmite Distributor
TA1K0PH2R50K Details Description
Related parts for TA1K0PH2R50K
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.89A 49 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG BLUE 100' datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf