Ohmite TA1K0PH4R00K
TA1K0PH4R00K picture photo
Mfg. Part Number
TA1K0PH4R00K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4 OHM 10% 1000W
Datasheet Download
TA1K0PH4R00K.pdf
Availability of TA1K0PH4R00K
QUANTITY
TA1K0PH4R00K Order Process
Ship out your order
Specifications of TA1K0PH4R00K
Internal Part NumberEIS-TA1K0PH4R00K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTAP1000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±10%
Power (Watts)1000W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Height1.248" (31.69mm)
Lead Style#10-32 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA1K0PH4R00K
Related LinksTA1K0P, TA1K0PH4R00K Datasheet, Ohmite Distributor
TA1K0PH4R00K Details Description
Related parts for TA1K0PH4R00K
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 600VAC SCREW datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.3A ES6 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 128POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L=100MM 1M datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf