Ohmite TA203PA7K50J
TA203PA7K50J picture photo
Mfg. Part Number
TA203PA7K50J
Brief Description
RES 7.5K OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA203PA7K50J.pdf
Availability of TA203PA7K50J
QUANTITY
TA203PA7K50J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA203PA7K50J
Internal Part NumberEIS-TA203PA7K50J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA203PA7K50J
Related LinksTA203P, TA203PA7K50J Datasheet, Ohmite Distributor
TA203PA7K50J Details Description
Related parts for TA203PA7K50J
IC FLASH 1MBIT 90NS 52PLCC datasheet.pdf
CABLE MMCX R/A-SMA JACK RG316 6" datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 250V 100A datasheet.pdf