Ohmite TA205PA100RJE
TA205PA100RJE picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA100RJE
Brief Description
RES 100 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA100RJE.pdf
Availability of TA205PA100RJE
QUANTITY
TA205PA100RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA100RJE
Internal Part NumberEIS-TA205PA100RJE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTA "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA100RJE
Related LinksTA205P, TA205PA100RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA100RJE Details Description
Related parts for TA205PA100RJE
DIODE TUNING SS 30V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 4POS PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 3POS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf