Ohmite TA205PA10R0J
TA205PA10R0J picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA10R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA10R0J.pdf
Availability of TA205PA10R0J
QUANTITY
TA205PA10R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA10R0J
Internal Part NumberEIS-TA205PA10R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA10R0J
Related LinksTA205P, TA205PA10R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA10R0J Details Description
Related parts for TA205PA10R0J
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 320MA 230 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 237K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V DUAL 15V datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 50K OHM 175W datasheet.pdf