Ohmite TA205PA120RJ
TA205PA120RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA120RJ
Brief Description
RES 120 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA120RJ.pdf
Availability of TA205PA120RJ
QUANTITY
TA205PA120RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA120RJ
Internal Part NumberEIS-TA205PA120RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA120RJ
Related LinksTA205P, TA205PA120RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA120RJ Details Description
Related parts for TA205PA120RJ
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT 3MM BLUE SMD datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 SGL PORT 64-LQFP datasheet.pdf
IC AED SMARTPOWER datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf