Ohmite TA205PA18R0J
TA205PA18R0J picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA18R0J
Brief Description
RES 18 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA18R0J.pdf
Availability of TA205PA18R0J
QUANTITY
TA205PA18R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA18R0J
Internal Part NumberEIS-TA205PA18R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA18R0J
Related LinksTA205P, TA205PA18R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA18R0J Details Description
Related parts for TA205PA18R0J
ENCODER OPT 8POS JOYSTICK 6"CBL datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .023W STER 16TSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK 8TSSOP datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 2AWG SILVR PWR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (AA-322-14) SPM datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf