Ohmite TA205PA1R20JE
TA205PA1R20JE picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA1R20JE
Brief Description
RES 1.2 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA1R20JE.pdf
Availability of TA205PA1R20JE
QUANTITY
TA205PA1R20JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA1R20JE
Internal Part NumberEIS-TA205PA1R20JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTA "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA1R20JE
Related LinksTA205P, TA205PA1R20JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA1R20JE Details Description
Related parts for TA205PA1R20JE
FIXED IND 22UH 1.6A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 63POS .100" 3ROW T/H datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR 12M RANGE WHT datasheet.pdf
MODULE 9P 16MB SDRAM 8MB FLASH datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL R/A datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf