Ohmite TA205PA2K50J
TA205PA2K50J picture photo
Mfg. Part Number
TA205PA2K50J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA205PA2K50J.pdf
Availability of TA205PA2K50J
QUANTITY
TA205PA2K50J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA205PA2K50J
Internal Part NumberEIS-TA205PA2K50J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA205PA2K50J
Related LinksTA205P, TA205PA2K50J Datasheet, Ohmite Distributor
TA205PA2K50J Details Description
Related parts for TA205PA2K50J
SSR OCMOS FET 150MA NO 6-SMD datasheet.pdf
IC CONVERTER RMS-DC PREC 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
LED SQ 590NM 2.0V HI-BRIGHT datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PCB ADAPTER 16P 1MM FFC-THRUHOLE datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 500CPR 4MM datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf