Ohmite TA303PA15R0JE
TA303PA15R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TA303PA15R0JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA303PA15R0JE.pdf
Availability of TA303PA15R0JE
QUANTITY
TA303PA15R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA303PA15R0JE
Internal Part NumberEIS-TA303PA15R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA303PA15R0JE
Related LinksTA303P, TA303PA15R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA303PA15R0JE Details Description
Related parts for TA303PA15R0JE
RES 5.6K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLE POWER CTRLR 16-SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN 16AWG SIZE 16 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR MC33887 datasheet.pdf
POS LIQUID LEVEL SENSOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W DO216AA datasheet.pdf