Ohmite TA303PA50R0J
TA303PA50R0J picture photo
Mfg. Part Number
TA303PA50R0J
Brief Description
RES 50 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA303PA50R0J.pdf
Availability of TA303PA50R0J
QUANTITY
TA303PA50R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA303PA50R0J
Internal Part NumberEIS-TA303PA50R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA303PA50R0J
Related LinksTA303P, TA303PA50R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA303PA50R0J Details Description
Related parts for TA303PA50R0J
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC REG SGL LNB CONTROL 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 0.55A 6UDFN datasheet.pdf