Ohmite TA303PA620RJ
TA303PA620RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA303PA620RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 3W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA303PA620RJ.pdf
Availability of TA303PA620RJ
QUANTITY
TA303PA620RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA303PA620RJ
Internal Part NumberEIS-TA303PA620RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height0.620" (15.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA303PA620RJ
Related LinksTA303P, TA303PA620RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA303PA620RJ Details Description
Related parts for TA303PA620RJ
IDC CABLE - CSR16G/AE16M/CSR16G datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZT 2.5/4AN/4 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf