Ohmite TA305PA150RJ
TA305PA150RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA305PA150RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PA150RJ.pdf
Availability of TA305PA150RJ
QUANTITY
TA305PA150RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PA150RJ
Internal Part NumberEIS-TA305PA150RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA305PA150RJ
Related LinksTA305P, TA305PA150RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA305PA150RJ Details Description
Related parts for TA305PA150RJ
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 7.7A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3 UP T1 LED CBI ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A datasheet.pdf
JUMPER PLUG 12POS DOUBLE ROW datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf