Ohmite TA305PA2K50J
TA305PA2K50J picture photo
Mfg. Part Number
TA305PA2K50J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5K OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PA2K50J.pdf
Availability of TA305PA2K50J
QUANTITY
TA305PA2K50J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PA2K50J
Internal Part NumberEIS-TA305PA2K50J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA305PA2K50J
Related LinksTA305P, TA305PA2K50J Datasheet, Ohmite Distributor
TA305PA2K50J Details Description
Related parts for TA305PA2K50J
FIXED IND 1.5UH 6.5A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 4KX18 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf