Ohmite TA305PA7K50J
TA305PA7K50J picture photo
Mfg. Part Number
TA305PA7K50J
Brief Description
RES 7.5K OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA305PA7K50J.pdf
Availability of TA305PA7K50J
QUANTITY
TA305PA7K50J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA305PA7K50J
Internal Part NumberEIS-TA305PA7K50J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)