Ohmite TA310PA10K0J
TA310PA10K0J picture photo
Mfg. Part Number
TA310PA10K0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA310PA10K0J.pdf
Availability of TA310PA10K0J
QUANTITY
TA310PA10K0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TA310PA10K0J
Internal Part NumberEIS-TA310PA10K0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.000" L x 0.100" W (25.40mm x 2.54mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA310PA10K0J
Related LinksTA310P, TA310PA10K0J Datasheet, Ohmite Distributor
TA310PA10K0J Details Description
Related parts for TA310PA10K0J
OSC XO 38.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/10W PLASTIC LOG datasheet.pdf
IC FPGA 684 I/O 957FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS 2.54MM datasheet.pdf
750 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf