Ohmite TA810PW150RJ
TA810PW150RJ picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW150RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW150RJ.pdf
Availability of TA810PW150RJ
QUANTITY
TA810PW150RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW150RJ
Internal Part NumberEIS-TA810PW150RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA810PW150RJ
Related LinksTA810P, TA810PW150RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TA810PW150RJ Details Description
Related parts for TA810PW150RJ
RES SMD 71.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator SPI Dimming 24A Automotive PG-DSO-36 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
COVER DUST PROTECTION datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 280MA 1 OHM SMD datasheet.pdf