Ohmite TA810PW24R0JE
TA810PW24R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW24R0JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW24R0JE.pdf
Availability of TA810PW24R0JE
QUANTITY
TA810PW24R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW24R0JE
Internal Part NumberEIS-TA810PW24R0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPower Chip® TA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)