Ohmite TA810PW3R00JE
TA810PW3R00JE picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW3R00JE
Brief Description
RES 3 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW3R00JE.pdf
Availability of TA810PW3R00JE
QUANTITY
TA810PW3R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW3R00JE
Internal Part NumberEIS-TA810PW3R00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA810PW3R00JE
Related LinksTA810P, TA810PW3R00JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA810PW3R00JE Details Description
Related parts for TA810PW3R00JE
CONN HEADER 50POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 150MW SOT523 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1.5A 1000V SDB-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.170" 3/5MM 2L datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 13MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf