Ohmite TA810PW7R50JE
TA810PW7R50JE picture photo
Mfg. Part Number
TA810PW7R50JE
Brief Description
RES 7.5 OHM 10W 5% RADIAL
Datasheet Download
TA810PW7R50JE.pdf
Availability of TA810PW7R50JE
QUANTITY
TA810PW7R50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TA810PW7R50JE
Internal Part NumberEIS-TA810PW7R50JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 180°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackagePowerchip®
Size / Dimension1.085" L x 0.240" W (27.56mm x 6.10mm)
Height1.020" (25.91mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TA810PW7R50JE
Related LinksTA810P, TA810PW7R50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TA810PW7R50JE Details Description
Related parts for TA810PW7R50JE
HEATSINK (60) 57.5X59X15MM HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 2PST GRAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
PHOTOMOS RELAY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.8V 10W datasheet.pdf