AVX Corporation TAAA225M020G
TAAA225M020G picture photo
Mfg. Part Number
TAAA225M020G
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 20% AXIAL
Datasheet Download
TAAA225M020G.pdf
Availability of TAAA225M020G
QUANTITY
TAAA225M020G Order Process
Ship out your order
Specifications of TAAA225M020G
Internal Part NumberEIS-TAAA225M020G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 Ohm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.283" L (3.60mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAAA225M020G
Related LinksTAAA22, TAAA225M020G Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAAA225M020G Details Description
Related parts for TAAA225M020G
FIXED IND 150NH 230MA 1.47 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TOOL DIE AMPLI-BOND 69066 2AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
78K0 FB2L TEST W/MINICUBE2 datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
15A IN-LINE GFCI W/PLUG CONN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 140MA 1.5 OHM datasheet.pdf