AVX Corporation TAAC476K020G
TAAC476K020G picture photo
Mfg. Part Number
TAAC476K020G
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
TAAC476K020G.pdf
Availability of TAAC476K020G
QUANTITY
TAAC476K020G Order Process
Ship out your order
Specifications of TAAC476K020G
Internal Part NumberEIS-TAAC476K020G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.681" L (7.50mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAAC476K020G
Related LinksTAAC47, TAAC476K020G Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAAC476K020G Details Description
Related parts for TAAC476K020G
MOSFET N-CH 30V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN YELLOW 36" LEAD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf