Cornell Dubilier Electronics TAC105K020P01
TAC105K020P01 picture photo
Mfg. Part Number
TAC105K020P01
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
TAC105K020P01.pdf
Availability of TAC105K020P01
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAC105K020P01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TAC105K020P01
Internal Part NumberEIS-TAC105K020P01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size Code1
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAC105K020P01
Related LinksTAC105, TAC105K020P01 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TAC105K020P01 Details Description
Related parts for TAC105K020P01
HEAT SHRINK ASST 1" X 6" datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER UP/DOWM 16SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 2" BLK 6" 3 PC datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMB LIGHT SENSOR I2C 4-ODCSP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J M37 datasheet.pdf
1000VDC 10X38 FUSE HOLDER, 2-POL datasheet.pdf