AVX Corporation TACK475M003PTA
TACK475M003PTA picture photo
Mfg. Part Number
TACK475M003PTA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 3V 20% 0402
Datasheet Download
TACK475M003PTA.pdf
Availability of TACK475M003PTA
QUANTITY
TACK475M003PTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACK475M003PTA
Internal Part NumberEIS-TACK475M003PTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACK475M003PTA
Related LinksTACK475, TACK475M003PTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACK475M003PTA Details Description
Related parts for TACK475M003PTA
HDI PIN ASSY 4 ROW 260 POS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 540MA 1.89 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2.54MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf