AVX Corporation TACL156M006XTA
TACL156M006XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACL156M006XTA
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 0603
Datasheet Download
TACL156M006XTA.pdf
Availability of TACL156M006XTA
QUANTITY
TACL156M006XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL156M006XTA
Internal Part NumberEIS-TACL156M006XTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL156M006XTA
Related LinksTACL156, TACL156M006XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL156M006XTA Details Description
Related parts for TACL156M006XTA
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 45POS SMD datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
DIODE ARRAY 60V TO220AB datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 500MM datasheet.pdf
FUSE 1600A 1000V AC SEMI-COND# datasheet.pdf