AVX Corporation TACL225K003R
TACL225K003R picture photo
Mfg. Part Number
TACL225K003R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 3V 10% 0603
Datasheet Download
TACL225K003R.pdf
Availability of TACL225K003R
QUANTITY
TACL225K003R Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL225K003R
Internal Part NumberEIS-TACL225K003R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL225K003R
Related LinksTACL22, TACL225K003R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL225K003R Details Description
Related parts for TACL225K003R
MAT RUBBER KIT 24X48".06" BLUE datasheet.pdf
SSR 2A 264VAC 12VDC-INPUT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 3V 20% 1206 datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100" VERT 15GLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 23.62MM datasheet.pdf