AVX Corporation TACL474K016RTA
TACL474K016RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACL474K016RTA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 16V 10% 0603
Datasheet Download
TACL474K016RTA.pdf
Availability of TACL474K016RTA
QUANTITY
TACL474K016RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL474K016RTA
Internal Part NumberEIS-TACL474K016RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL474K016RTA
Related LinksTACL474, TACL474K016RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL474K016RTA Details Description
Related parts for TACL474K016RTA
RES SMD 17.8OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 10BIT 48LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 440MA 520 MOHM datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf