AVX Corporation TACL474M010X
TACL474M010X picture photo
Mfg. Part Number
TACL474M010X
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 10V 20% 0603
Datasheet Download
TACL474M010X.pdf
Availability of TACL474M010X
QUANTITY
TACL474M010X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL474M010X
Internal Part NumberEIS-TACL474M010X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL474M010X
Related LinksTACL47, TACL474M010X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL474M010X Details Description
Related parts for TACL474M010X
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 12A 250V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf