AVX Corporation TACL475K004H
TACL475K004H picture photo
Mfg. Part Number
TACL475K004H
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 4V 10% 0603
Datasheet Download
TACL475K004H.pdf
Availability of TACL475K004H
QUANTITY
TACL475K004H Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL475K004H
Internal Part NumberEIS-TACL475K004H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL475K004H
Related LinksTACL47, TACL475K004H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL475K004H Details Description
Related parts for TACL475K004H
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 10 datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB 200 OHM 0404 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 36PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR TQFN datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf