AVX Corporation TACL475K006XTA
TACL475K006XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACL475K006XTA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 0603
Datasheet Download
TACL475K006XTA.pdf
Availability of TACL475K006XTA
QUANTITY
TACL475K006XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL475K006XTA
Internal Part NumberEIS-TACL475K006XTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesTACmicrochip® TAC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL475K006XTA
Related LinksTACL475, TACL475K006XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL475K006XTA Details Description
Related parts for TACL475K006XTA
DEMO BOARD AL60A SERIES 48VIN datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.312" DIA BLK datasheet.pdf
MODULE DDR 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SSOP datasheet.pdf
SSD 72GB SCSI datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CLIP TERM HD ON 6-32 POST VLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf