AVX Corporation TACL475M003H
TACL475M003H picture photo
Mfg. Part Number
TACL475M003H
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 3V 20% 0603
Datasheet Download
TACL475M003H.pdf
Availability of TACL475M003H
QUANTITY
TACL475M003H Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL475M003H
Internal Part NumberEIS-TACL475M003H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL475M003H
Related LinksTACL47, TACL475M003H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL475M003H Details Description
Related parts for TACL475M003H
CONN HEADER 3MM 8POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR HEAD EXTENSION CABLE 4M datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf