AVX Corporation TACL685M003X
TACL685M003X picture photo
Mfg. Part Number
TACL685M003X
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 3V 20% 0603
Datasheet Download
TACL685M003X.pdf
Availability of TACL685M003X
QUANTITY
TACL685M003X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL685M003X
Internal Part NumberEIS-TACL685M003X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL685M003X
Related LinksTACL68, TACL685M003X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL685M003X Details Description
Related parts for TACL685M003X
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
13 SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 60A 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 400V SCREW datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 13 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf