AVX Corporation TACL685M006R
TACL685M006R picture photo
Mfg. Part Number
TACL685M006R
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 0603
Datasheet Download
TACL685M006R.pdf
Availability of TACL685M006R
QUANTITY
TACL685M006R Order Process
Ship out your order
Specifications of TACL685M006R
Internal Part NumberEIS-TACL685M006R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeL
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACL685M006R
Related LinksTACL68, TACL685M006R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACL685M006R Details Description
Related parts for TACL685M006R
IC REG LDO 2.6V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
IC REG BUFFER 25BIT 96-LFBGA datasheet.pdf
VARISTOR 198V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 54.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A SYNC 8DFN datasheet.pdf