AVX Corporation TACR106K010XTA
TACR106K010XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR106K010XTA
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TACR106K010XTA.pdf
Availability of TACR106K010XTA
QUANTITY
TACR106K010XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR106K010XTA
Internal Part NumberEIS-TACR106K010XTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR106K010XTA
Related LinksTACR106, TACR106K010XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR106K010XTA Details Description
Related parts for TACR106K010XTA
IC DSP FLOATING-POINT 272-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TX BELT CLIP/O-RING TO IP67 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 420 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.125 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR 42 PIN DUAL ROW LO PRO datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES 243K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf