AVX Corporation TACR106K016XTA
TACR106K016XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR106K016XTA
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 10% 0805
Datasheet Download
TACR106K016XTA.pdf
Availability of TACR106K016XTA
QUANTITY
TACR106K016XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR106K016XTA
Internal Part NumberEIS-TACR106K016XTA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR106K016XTA
Related LinksTACR106, TACR106K016XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR106K016XTA Details Description
Related parts for TACR106K016XTA
IC STEREO AUDIO D/A 28-SSOP datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 48BGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 61.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf