AVX Corporation TACR156M010RTA
TACR156M010RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR156M010RTA
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
TACR156M010RTA.pdf
Availability of TACR156M010RTA
QUANTITY
TACR156M010RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR156M010RTA
Internal Part NumberEIS-TACR156M010RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR156M010RTA
Related LinksTACR156, TACR156M010RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR156M010RTA Details Description
Related parts for TACR156M010RTA
RES 1.25K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONTROLLER PHASE 20MLPQ datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
JOYSTICK 9000 SINGLE DECODE datasheet.pdf
IC FPGA 270 I/O 484FBGA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 101MM datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf