AVX Corporation TACR336M003X
TACR336M003X picture photo
Mfg. Part Number
TACR336M003X
Brief Description
CAP TANT 33UF 3V 20% 0805
Datasheet Download
TACR336M003X.pdf
Availability of TACR336M003X
QUANTITY
TACR336M003X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR336M003X
Internal Part NumberEIS-TACR336M003X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR336M003X
Related LinksTACR33, TACR336M003X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR336M003X Details Description
Related parts for TACR336M003X
CONV DC 12VADJ 24VIN 8.5A HZ SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 42V datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 606MA 330 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 600V WHITE SHLD datasheet.pdf