AVX Corporation TACR475M020XTA
TACR475M020XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR475M020XTA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 0805
Datasheet Download
TACR475M020XTA.pdf
Availability of TACR475M020XTA
QUANTITY
TACR475M020XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR475M020XTA
Internal Part NumberEIS-TACR475M020XTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR475M020XTA
Related LinksTACR475, TACR475M020XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR475M020XTA Details Description
Related parts for TACR475M020XTA
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 8000CPR TOP MNT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 14POS R/A datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET SMPS 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
4W BASE=5000 12VDC V datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1A 220 MOHM TH datasheet.pdf
IDC CONN 36POS PLUG datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf