AVX Corporation TACR476K002R
TACR476K002R picture photo
Mfg. Part Number
TACR476K002R
Brief Description
CAP TANT 47UF 2V 10% 0805
Datasheet Download
TACR476K002R.pdf
Availability of TACR476K002R
QUANTITY
TACR476K002R Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR476K002R
Internal Part NumberEIS-TACR476K002R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR476K002R
Related LinksTACR47, TACR476K002R Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR476K002R Details Description
Related parts for TACR476K002R
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 42SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 4AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 350 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED BRIDGE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
TV 55C 55#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
33UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf