AVX Corporation TACR476K003X
TACR476K003X picture photo
Mfg. Part Number
TACR476K003X
Brief Description
CAP TANT 47UF 3V 10% 0805
Datasheet Download
TACR476K003X.pdf
Availability of TACR476K003X
QUANTITY
TACR476K003X Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR476K003X
Internal Part NumberEIS-TACR476K003X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR476K003X
Related LinksTACR47, TACR476K003X Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR476K003X Details Description
Related parts for TACR476K003X
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW, PIN PLUNGER datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN ARRAY 315POS T/H datasheet.pdf