AVX Corporation TACT686M006XTA
TACT686M006XTA picture photo
Mfg. Part Number
TACT686M006XTA
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1210
Datasheet Download
TACT686M006XTA.pdf
Availability of TACT686M006XTA
QUANTITY
TACT686M006XTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACT686M006XTA
Internal Part NumberEIS-TACT686M006XTA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACT686M006XTA
Related LinksTACT686, TACT686M006XTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACT686M006XTA Details Description
Related parts for TACT686M006XTA
CONN PIN COAXIAL STRAIGHT GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE TO39 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.6"L X 3.35"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 1% 500V 1812 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 16A TO220AB datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/17/135 3.5 BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf