Ohmite TAH20P33R0J
TAH20P33R0J picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P33R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P33R0J.pdf
Availability of TAH20P33R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAH20P33R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P33R0J
Internal Part NumberEIS-TAH20P33R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTAH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P33R0J
Related LinksTAH20, TAH20P33R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P33R0J Details Description
Related parts for TAH20P33R0J
CONN EDGE 18-22 AWG STRIP datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT ADH LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.1 OHM 0606 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLACK datasheet.pdf
KIT TOOL FOR LP3500 INTL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214BA datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 400W 400V datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf