Ohmite TAH20P3K90JE
TAH20P3K90JE picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P3K90JE
Brief Description
RES 3.9K OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P3K90JE.pdf
Availability of TAH20P3K90JE
QUANTITY
TAH20P3K90JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P3K90JE
Internal Part NumberEIS-TAH20P3K90JE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P3K90JE
Related LinksTAH20P, TAH20P3K90JE Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P3K90JE Details Description
Related parts for TAH20P3K90JE
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 6TDFN datasheet.pdf
IGBT MOD SINGLE 4500V 60A datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf