Ohmite TAH20P51R0J
TAH20P51R0J picture photo
Mfg. Part Number
TAH20P51R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51 OHM 20W 5% TO220
Datasheet Download
TAH20P51R0J.pdf
Availability of TAH20P51R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAH20P51R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TAH20P51R0J
Internal Part NumberEIS-TAH20P51R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTAH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height0.650" (16.52mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAH20P51R0J
Related LinksTAH20, TAH20P51R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TAH20P51R0J Details Description
Related parts for TAH20P51R0J
IC CPU SUPERV 4K EE RST LO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 11MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.5W SMA datasheet.pdf
CIRCUIT PROT 240MA 40VIMP TBU datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 2.4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf